Blog
26. května 2021 EEA s.r.o.

Jiný pohled na data. Proč musíme vylézt na vrcholky hor, abychom viděli, jak je dole hezky?

Sledování výstavby na Slovensku bylo vždy naší prioritou. Po vyzkoušení různých systémů a excelových tabulek jsme se nakonec rozhodli pro Jiru od Atlassian a GeoData for Jira pro správu stavebních dat.

Někdy jsme tak zaujati všemi těmi tabulkami, údaji a čísly, že nám uniknou zajímavé souvislosti. Tehdy nám přijdou na pomoc různá shrnutí, grafy a prezentace. Jak se ale na data podívat jinak? Mapy a jednoduchá geodata. To samozřejmě platí pro projekty, kde to dává smysl a kde lze s GeoData for Jira pracovat.

Sledování výstavby v rámci Slovenska bylo vždy naší prioritou. Po vyzkoušení různých systémů, excelových tabulek jsme nakonec zakotvili se správou dat pro výstavbu v systému Jira od Atlassianu a GeoData for Jira od EEA. Je pravda, že na nové prostředí je třeba si zvyknout a kolegy je třeba proškolit. Ale pro mnohé z nich se postupně stalo přirozeným a intuitivním pracovním prostředím.

Nejvíce oceňujeme výhodu propojení jednotlivých dat (pozn. v Jira spravujeme kontakty, reklamace a schvalovací obchodní procesy) a možnost dělat rychlé reporty.

Neztrácíme tak přehled o tom, co se děje, snižujeme počet duplicit a hlavně kolegové z jednotlivých obchodních týmů o své práci navzájem více vědí, zejména pokud někdo spravuje budovu v jiném obchodním regionu. Heslo „Udělal jsem z tebe sledovače této budovy“ se v naší firmě stalo hezkým sloganem ? (poznámka: sledovač je slovenský překlad slova Watcher v systému Jira).

Rychlý pohled na data

Jak ale získat rychlý přehled o datech, pokud se nechcete hrabat v různých tabulkách, nástěnkách a seznamech? Mapa: Na mapě je možné zobrazit, jak vypadá a jak se vyvíjí systém Jihomoravského kraje. Jeden rychlý pohled na mapu nebo část regionu, který vás zajímá, vám pomůže nejen rychle se zorientovat, ale také se na data podívat z úplně jiné perspektivy.

Prohlížení mapy je jako pohled na krajinu shora dolů. Můžete zjistit, kde se hustě kumuluje množství budov nebo na druhé straně kulhá. A odtud si můžete klást otázky a hledat příčiny. Mnohokrát se ve vašem regionu vyskytují budovy, o kterých ani nevíte. Stačí jeden pohled na váš region a vidíte to na mapě. Můžete zjistit, zda vám něco nechybí nebo kde jsou budovy, o kterých nevíte. Koneckonců, kdo jiný má větší přehled o dané lokalitě, když ne regionální zástupce, který region prošel křížem krážem? Kliknutím na danou lokalitu na mapě se otevře dialogové okno se základním přehledem: Souhrn budovy s odkazem na daný objekt v systému Jira a obrázkem stavby. Přímo z tohoto detailu na mapě můžete také v případě potřeby upravit její polohu.

GeoData pro Jiru jsou také užitečným nástrojem pro náš marketing. Pokud do datové sady zahrnete zajímavé odkazy, rychle se v ní na první pohled zorientujete. Co všechno z geodat vytěžíte, záleží na vašich sledovaných cílech a kreativitě.

Na co si dát pozor?

Buď poučte své kolegy, nebo držte ochrannou ruku nad svými geodaty. Pro přehlednou mapu je důležité zadat přesnou adresu nebo místo přímo na mapě. Pokud zadáte jen obecnou adresu, bude přirozeně označena hranice města nebo celá ulice.

Velkou výhodou je, že i když stavba nemá přesnou adresu nebo se jedná o novou lokalitu, můžete ji na mapě najít a zadat polohu přesně pro toto místo. Taková lokalizace je velmi užitečná při zjišťování, kde se stavba nachází. Pokud se jedná o řadový dům, můžete použít i jiné označení, čáru nebo polygon.

Nebojte se měnit datasety

Datasety určují, co se na mapě zobrazí a jak ji můžete filtrovat. Pokud při práci zjistíte, že vám původní nastavení nevyhovuje nebo potřebujete jiné filtry a pohledy, nezapomeňte je změnit. Koneckonců prohlížení dat je živý proces, ne archivace.

U geodat nekončíme

Přehled budov na geomapě je skvělým začátkem pro další využití. Zejména v oblasti služeb zákazníkům. Sledování pohybu našich sil a strojů v rámci jednotlivých stavenišť je naší další výzvou do budoucna.

 

Katarína Senderáková, marketingová manažerka, Baumit

Podobné projekty